2016 SNS Forum

2016 Sustainable Northern Shelter Forum Agenda

 

Friday, 11 March 2016

12pm Session Facilitators meet to review expectations and format
3pm Registration opens and hotel check-in
4pm Tour of the Cold Climate Housing Research Center
6pm Social meet and greet and Welcome

  • Partner Community- Alaska Introduced, Poster Session

 

Saturday, 12 March 2016

8am Welcome and Orientation

  • Traditional Welcome & Invocation
  • Keynote Address
    • Evon Peter, Vice Chancellor for Rural, Community and Native Education, University of Alaska Fairbanks
  • History of Circumpolar Housing Forum, Introduction of Holistic Approach & Forum Format
    • Jack Hébert, CEO, Cold Climate Housing Research Center
  • Statement of Goals and Expectations of the Forum

 

9am Introduce Topics for each Roundtable

9:30am Break

10:00am Roundtable Discussions - Appropriate Design

Southwest Classroom Culture & Environment: Cultural Values- their importance & influence on traditional Building Methods and the Environment
Facilitator: Jack Hébert, Founder & CEO Cold Climate Housing Research Center
Panelists:

  • William Semple, Architect/Consultant NORDEC Design and Consulting
  • Mike Spindler, US Fish & Wildlife Refuge Manager and Pilot
  • Chief Wilfred McNeely ("Junior"), Fort Good Hope, Northwest Territories
  • Tentatively, James Ross, Former Chief Teet’lit Gwich’in Nation

Northeast Classroom Health: Physical (Indoor Air Quality, Lack of running water), Mental (overcrowding, affordability, stability), Community
Facilitator: Mike Black, Alaska Native Tribal Health Consortium
Panelists:

  • AJ Salkoski, Alaska Native Tribal Health Consortium
  • Jon Dufendach, CampWater Industries
  • Robbin Garber-Slaght, Cold Climate Housing Research Center

Upstairs Local Resources: Available materials & labor force, Unavailable/diminishing resources
Facilitator: Suzanne Cassolato, Natural Resources Canada
Panelists:

  • Will Putman, Forestry Director at Tanana Chiefs Conference
  • David Loeks, Heartland Timber Framehomes
  • Brent Latham, Association of Village Council Presidents

 

11:00am Reassemble to Present Summary of Roundtable Discussion
Upstairs 15 minutes per group

12:00pm Lunch- Southwest Classroom

1:15pm Roundtable Discussions - Performance

 

Southwest Classroom Energy: Space & Water Heating & Power: Consumption, Efficiency, Generation
Facilitator: Givey Kochanowski, Alaska Program Manager, U.S. Department of Energy
Panelists:

  • JP Pinard, Renewables and Storage for Small Communities, Canada
  • Bruno Grunau, Cold Climate Housing Research Center
  • David Pelunis-Messier, Tanana Chiefs Conference Rural Energy Coordinator
  • Rob Bensin, Bering Straits Development Corporation

 

Northeast Classroom Water & Waste Water
Facilitator: Aaron Cooke, CCHRC
Panelists:

  • Jerry Fleishman, Lifewater Engineering
  • Jon Dufendach President, CampWater Industries
  • Mike Black, Alaska Native Tribal Health Consortium

 

Upstairs Structure: Durability, Efficiency, Affordability, Construction Systems
Facilitator: Julia Purdy, Natural Resources Canada
Panelists:

  • Jack Hébert, Founder & CEO Cold Climate Housing Research Center
  • William Semple, Architect/Consultant NORDEC Design and Consulting
  • Chief Wilfred McNeely ("Junior"), Fort Good Hope (NWT) Community Representative/Builder

 

2:15pm Reassemble to Present Summary of Roundtable Discussion
Upstairs 15 minutes per group

3:15pm Break

3:30pm Roundtable Discussions - Economic Considerations

SouthWest Classroom Strategic Planning & Funding
Facilitator: James Ross, Former Chief Teet’lit Gwich’in Nation
Panelists:

  • Brent Latham, Association of Village Council Presidents
  • Jim Nordlund, Alaska State Director, USDA Rural Development
  • Jeff Weltzin, Comprehensive Community Development Specialist
  • Barb Worley, Director of Lending NeighborWorks® Alaska

 

NorthEast Classroom Materials & Transportation
Facilitator: Judith Grunau, CCHRC
Panelists:

  • Rob Bensin, Bering Straits Development Corporation
  • Nick Lee, Alaska Engineered Truss
  • John Hautman, Rural Sales Spenard Builders Supply

 

Upstairs Education- Home Maintenance, Workforce Training, Self-Help Construction
Facilitator: Aaron Cooke, CCHRC
Panelists:

  • Jeremy Osborne, Yuut Elitnaurviat
  • Ilya Benesch, CCHRC
  • Betty Huntington, Housing Manager, Interior Regional Housing Authority

 

4:30pm Reassemble to Present Summary of Roundtable Discussion
Upstairs 15 minutes per group

5:30pm Adjourn

 

Sunday, 13 March 2016

 

9:00am Welcome

  • Keynote Address
    • Lieutenant Governor Byron Mallot

9:45am Introduction to Collaborative Working Groups
Working Group Topics Explained (derived from Roundtable Outcomes)

10:15am Break

10:30am-12:00pm Collaborative Working Groups
Rotation 1 Locations:

  • SouthWest Classroom: Appropriate Design
  • NorthEast Classroom: Performance
  • Upstairs: Economic Considerations

1 Hour for Answering for the Partner Community of Ruby Alaska:

  • What are the barriers and challenges to these issues and what assets do we have?
  • What are some solutions to these barriers? What are our action items?
  • When/how will we collaborate again to move this forward?

30 minutes to Finalize workshop product

  • Commitments made by workgroups presented
  • Actions that haven’t been addressed presented
  • Next Steps

 

12:15pm Lunch

1:30-3:00pm Collaborative Working Groups
Rotation 1 Locations:

  • SouthWest Classroom: Appropriate Design
  • NorthEast Classroom: Performance
  • Upstairs: Economic Considerations

 

3:00pm Reassemble to Present Summary of Roundtable Discussion

4:00pm Integration of ideas and development of agenda for furthering goals as well as a look to the next circumpolar housing forum.

4:30pm Partner Community Reflection:
The community will present their perspective of the forum, what their experience has been, what their take-aways are and what they feel was over-looked, and ways to improve the holistic process.

5:00pm Closing Remarks Jack Hébert